Jak pozycjonować stronę w narzędziach AI / LLM? Nowa era SEO

Pozycjonowanie (SEO) AI i LLM

17.03.2025

(aktualizacja: 03.04.2025)

Ludzie lubią wygodę. Trudno w tym stwierdzeniu dopatrywać się kontrowersji. Natomiast konsekwencji? A i owszem, czego raczkujące pozycjonowanie AI jest doskonałym przykładem.

Coraz więcej osób, kierując się wygodą, wyszukuje informacje przy użyciu wyszukiwarek lub chatbotów AI opartych o technologię LLM (z ang. Large Language Models; Duże Modele Językowe, np. GPT), zamiast drogą tradycyjnego googlowania. Aby dalej skutecznie, organicznie promować swój biznes online, trzeba więc już nie tylko walczyć o TOP10 wyników Google, ale także o pojawianie się w odpowiedziach serwowanych np. przez ChatGPT.

Poznaj koncepcję pozycjonowania LLM i przekonaj się, co zrobić, aby Twoja marka zaskarbiła sobie uznanie generatywnej sztucznej inteligencji.

Czy chatbot AI oparty o duży model językowy (Large Language Model) może zastąpić wyszukiwarkę?

Przez lata proces poszukiwania informacji w Internecie był niemal równoznaczny z korzystaniem z wyszukiwarki Google. Czy pojawienie się atrakcyjnych alternatyw, takich jak np. ChatGPT czy Perplexity AI, diametralnie zmieniło tę sytuację? A może zrobi to w niedalekiej przyszłości?

W lutym 2024 roku specjalizująca się w badaniach technologicznych firma Gartner podzieliła się ze światem interesującą prognozą. Opublikowała komunikat prasowy „Gartner Predicts Search Engine Volume Will Drop 25% by 2026, Due to AI Chatbots and Other Virtual Agents”, w którym przewiduje, że poziom ruchu z tradycyjnych wyszukiwarek spadnie o 25% do 2026 r.

Przeprowadzone przez Gartner badanie przewiduje wzmożony odpływ użytkowników z Google i konkurencyjnych wyszukiwarek do rozwiązań wykorzystujących generatywną sztuczną inteligencję. Wyszukiwarki AI, np. Perplexity AI oraz chatboty AI, takie jak ChatGPT czy Claude, mają stać się realną alternatywą dla dotychczasowych sposobów pozyskiwania informacji.

Jeśli przewidywania Gartnera się sprawdzą, to strategie działania związane z pozyskiwaniem bezpłatnego i płatnego ruchu będą musiały ulec zmianie. Należy jednak pamiętać, że nawet najbardziej renomowane firmy analityczne nie mają szklanej kuli – ich prognozy mogą więc okazać się nieprecyzyjne lub zwyczajnie nietrafne.

Z danych prezentowanych w artykuleChatGPT Topped 3 Billion Visits in September”  na portalu Statista wynika, że we wrześniu 2024 roku ChatGPT zanotował kolejny wzrost ruchu – osiągnął on poziom 3,1 miliarda (wg artykułu Wix „SEO for brand visibility in LLMs” w sierpniu 2024 r. było to 2,63 miliarda).

Widać więc dynamiczny rozwój, przy czym trzeba w tym miejscu postawić jedno duże ALE.

W tym samym wrześniu 2024 roku, Google odnotowało 82 miliardy wejść.

  • Wniosek nr 1: mimo wzrostu poziomu odwiedzin, ruch w ChatGPT stanowił nadal mniej niż 4% ruchu Google.
  • Wniosek nr 2: kampanie SEO na rzecz poprawy pozycji strony w wynikach wyszukiwania nie stracą na znaczeniu – warto je jednak uzupełnić o prace mające na celu skuteczne pozycjonowanie AI. Dywersyfikacja działań marketingowych może nie tylko pomóc witrynie uchronić się przed negatywnymi konsekwencjami zmian na rynku wyszukiwania informacji, ale także wykorzystać nowe możliwości dotarcia do klientów.

GEO – optymalizacja stron pod kątem AI Overview i chatbotów AI opartych na LLM

Właściciele witryn, którzy chcą pojawiać się w odpowiedziach na zapytania użytkowników narzędzi LLM, powinni zainteresować się nową gałęzią marketingu wyszukiwania, jaką jest optymalizacja i pozycjonowanie AI.

Ze względu na to, jak młoda to dziedzina, w branży określa się ją różnymi skrótowcami. Istnieje duża szansa, że najprędzej spotkasz się z określeniem GEO (z ang. Generative Engine Optimization). Odnosi się ono do działań mających na celu budowę widoczności witryny w różnych rozwiązaniach wykorzystujących AI.

W tabeli poniżej znajdziesz poszczególne rodzaje takich rozwiązań wraz z przykładami.

Chatboty AIModuły AI w wyszukiwarkachWyszukiwarki AI
  • OpenAI ChatGPT
  • Google Gemini
  • Microsoft Copilot
  • Claude
  • AI Overviews
  • Perplexity AI
  • SearchGPT (od drugiej połowy grudnia 2024 roku jest ona dostępna bezpłatnie dla wszystkich użytkowników chatbota ChatGPT)

Jak różni się tradycyjne wyszukiwanie od wyszukiwania AI?

Narzędzia AI i wyszukiwarki wykorzystujące generatywną sztuczną inteligencję inaczej „reagują” na zapytania użytkowników. Ich odpowiedzi są bardziej kontekstowe i bezpośrednie, dlatego chcąc się w nich pojawiać, należy nieco inaczej niż tradycyjnie podejść do optymalizacji swojej strony.

Poniższa tabela obrazuje różnice między tradycyjnym wyszukiwaniem a wyszukiwaniem z udziałem AI.

Tradycyjna wyszukiwarkaWyszukiwarka AI / AI Overviews / Chatbot AI z bieżącym dostępem do sieci
  • Bazuje w dużej mierze na słowach kluczowych podczas szukania informacji
  • Analizuje semantyczne znaczenie zapytania oraz jego kontekst, by znaleźć dopasowane informacje
  • Wyniki wyszukiwania przyjmują formę listy linków do źródeł
  • Wyniki wyszukiwania przyjmują formę konwersacyjnej odpowiedzi; przypominają często podsumowanie zawierające informacje z „przeczytanych” źródeł
  • Odpowiedź na zapytanie jest pośrednia – wymaga od użytkownika klikania linków, by dowiedzieć się więcej
  • Odpowiedź na zapytanie jest bezpośrednia – nie wymaga klikania linków
  • W modułach AI wyszukiwarek, wyszukiwarkach AI, a także chatbotach AI z bieżącym dostępem do Internetu mogą być podawane linki do stron źródłowych (choć nie zawsze są)
  • Wyszukiwarka nie jest konwersacyjna i nie pamięta kontekstu – każde zapytanie jest traktowane odrębnie
  • Wyszukiwarka osadza swoje odpowiedzi w kontekście danej konwersacji – „pamięta” czego dotyczyło poprzednie zapytanie

Jaki podstawowe wnioski płyną z informacji zebranych w tabeli?

  • Wartościowy, odpowiadający na intencję wyszukiwania użytkownika content to absolutna podstawa, jeśli chcesz, by Twoja strona mogła pojawiać się w odpowiedziach generowanych przez rozwiązania AI przetwarzające język naturalny, np. ChatGPT-4, AI Overviews czy Perplexity AI.
  • Semantyczne SEO jeszcze bardziej zyskuje na znaczeniu – już teraz, w kontekście pozycjonowania w Google jest ono wyjątkowo istotne, ale biorąc pod uwagę rewolucję AI w obszarze wyszukiwania informacji, jego rola będzie rosnąć.

Warto dodać, że optymalizacja strony e-commerce lub innej witryny pod wyszukiwarki AI lub chatboty AI oparte na LLM oraz pod moduł Google AI Overviews to odrębne procesy, choć spora część działań wykorzystywanych w ich ramach może się pokrywać.

Zamów bezpłatną wycenę

Pozycjonowanie w ChatGPT – jak zwiększyć swoją widoczność w wyszukiwarkach i chatbotach AI?

Jak pozycjonować się w narzędziach AI? Aby zwiększyć widoczność strony w wynikach AI proponowanych przez ChatGPT, Perplexity AI oraz inne narzędzia AI, postaw na:

  • semantyczne SEO – uwzględnianie intencji użytkownika, semantycznych słów kluczowych i fraz long-tail,
  • tworzenie treści wartościowych dla odbiorcy – dogłębny content skoncentrowany na potrzebach użytkownika, zgodny z wytycznymi E-E-A-T i spójny z tematyką witryny,
  • ekspozycję encji związanych z tematyką witryną i stosowanie znaczników schema oraz używanie precyzyjnych, zrozumiałych dla botów określeń na stronie,
  • dbałość o UX (User Experience) witryny i zaangażowanie użytkowników,
  • działania z zakresu digital PR wspierające budowę marki i proces link buildingu.
  • prawidłowo zrealizowane techniczne SEO oraz sprawdzenie, czy strona nie ma zablokowanego dostępu dla AI (swego czasu panował trend polegający na tym, że właściciele stron blokowali boty AI).

Przyjrzyjmy się bliżej każdej z tych praktyk, by lepiej zrozumieć pozycjonowanie AI.

Semantyczne SEO – klucz do budowy widoczności w ChatGPT i Perplexity AI

W podejściu semantycznym istotną rolę odgrywa rozpoznawanie, jaka intencja stoi za danym zapytaniem oraz jakie są jego znaczenie i kontekst. Algorytm Google po wielu aktualizacjach, takich jak np. Koliber czy BERT, a także chatboty i wyszukiwarki AI analizują zapytanie pod względem semantycznym, próbując zrozumieć, „co autor miał na myśli”. Dzięki temu wyświetlane wyniki wyszukiwania są trafniejsze i bardziej spersonalizowane.

Przykładowo, wpisując „żółty szalik” w Google czy ChatGPT, otrzymasz informacje o legendarnym filmie z Januszem Gajosem, a nie tylko przegląd produktów zimowych. Natomiast wprowadzając zapytanie „opa gangam stajl” dostaniesz bezpośrednią podpowiedź, o jaką piosenkę chodzi, mimo że frazie daleko było do poprawności językowej.

Semantyczne SEO różni się od tradycyjnego pozycjonowania m.in. tym, że stawia na tworzenie treści zoptymalizowanych nie pod kątem użycia odpowiedniej liczby fraz kluczowych, a pod kątem potrzeb użytkowników oraz ich intencji wyszukiwania. Tak opracowany content sprzyja zarówno pozycjonowaniu w ChatGPT czy Perplexity AI, jak i w Google.

Jak w praktyce realizować założenia semantycznego SEO? W skrócie:

  • wykorzystuj frazy long-tail,
  • stosuj naturalny, konwersacyjny język,
  • sięgaj po semantyczne słowa kluczowe (frazy LSI).

Wejdźmy jednak nieco głębiej w temat.

  1. Wykorzystuj frazy long-tail

Użytkownicy coraz chętniej stosują dłuższe zapytania, by wyrazić swoje potrzeby. Czy to oznacza, że musisz rezygnować z krótkich, popularnych fraz kluczowych? Nie, po prostu połącz je w tekście z frazami long-tail nacechowanymi wyraźną intencją. Trafisz w ten sposób ze swoim przekazem również do węższej grupy docelowej – takiej, której potrzeby możesz realnie spełnić. Przykład:

  • masz w swoim sklepie różne wózki spacerowe dla dzieci,
  • zamiast skupiać się jedynie na popularnych frazach, takich jak „spacerówka” czy „wózek spacerowy”, możesz wykorzystać frazy long-tail o określonej intencji, np.:
    • intencja informacyjna: „od jakiego wieku można korzystać ze spacerówki”,
    • intencja komercyjna: „lekka spacerówka do 25 kg”,
    • intencja transakcyjna: „dobry sklep z wózkami spacerowymi”.
  1. Stosuj naturalny, konwersacyjny język

Zrezygnuj ze zbyt formalnego stylu. Pisz do czytelnika tak, jakbyś z nim rozmawiał i odpowiadał na jego pytania. Nie komplikuj przesadnie treści. Jeśli tłumaczysz mu dane zagadnienie, wykorzystuj przykłady i spraw, by krok po kroku wszystko wyjaśnić. Masz wątpliwości, jak się do tego zabrać? Przyjrzyj się temu, jak ChatGPT konstruuje swoje odpowiedzi. Konwersacyjna forma Twoich treści zachęci narzędzie AI do użycia ich jako źródeł.

  1. Sięgaj po semantyczne słowa kluczowe (frazy LSI)

Semantyczne słowa kluczowe to wyrażenia, które są powiązane znaczeniowo i kontekstowo z frazą główną. Weźmy na przykład frazę główną: samodzielna nauka angielskiego. Jakie semantyczne słowa kluczowe można do niej dobrać? W roli takiej frazy dopełniającej można wykorzystać np. fiszki, podręcznik do angielskiego czy aplikacja Duolingo.

Widzisz więc, że nie chodzi o synonimy, a wyrażenia, które wzbogacają treść o niezbędny kontekst. Skąd je brać? Inspiracją może być np. wyświetlana w SERP sekcja „Więcej pytań”.

Co ciekawe, Google oficjalnie neguje istnienie fraz LSI. Jak wskazuje artykuł SEMSTORM zatytułowany: „Czy LSI keywords istnieją i dlaczego nie”, z dużym prawdopodobieństwem kością niezgody jest tu jednak samo nazewnictwo tego pojęcia. Trudno zaprzeczyć bowiem temu, że naturalne stosowanie dopełniających słów kluczowych ułatwia zarówno czytelnikom, jak i algorytmowi Google oraz narzędziom AI zrozumienie, czego dotyczy dana treść.

Wniosek: stosuj semantyczne słowa kluczowe, a narzędzia AI łatwiej odkodują, co chcesz przekazać i będzie większa szansa, że Cię Twój content.

Twórz wartościowy content odpowiadający na potrzeby użytkowników

Niezależnie czy chcesz podbijać wyniki wyszukiwania w Google, czy interesuje Cię pozycjonowanie AI, jedno się nie zmienia. Wysokiej jakości content to priorytet. Jak zwiększyć swoją widoczność w ChatGPT i innych narzędziach AI za pomocą swoich treści? W skrócie:

  • pisz zgodnie z wytycznymi E-E-A-T,
  • twórz content spójny z tematyką Twojej strony,
  • publikuj treści, które wnoszą rzeczywistą wartość dla Twoich odbiorców,
  • zadbaj o czytelną strukturę tekstu i stosuj wypunktowania / listy numerowane.

Spójrzmy, co kryje się pod każdym z powyższych punktów.

  1. Pisz zgodnie z wytycznymi E-E-A-T

Co sprawia, że masowe generowanie treści przy użyciu AI nie daje zwykle oczekiwanych efektów? Problemem nie jest skorzystanie ze wsparcia narzędzi AI. Problemem jest to, że tworzone w ten sposób teksty nie są emanacją:

  • E – Experience (Doświadczenie) – nie przedstawiają Twojego praktycznego doświadczenia w dziedzinie, której dotyczą,
  • E – Expertise (Ekspertyza) – nie prezentujesz w nich swojej unikalnej wiedzy, a jedynie kompilację już dostępnych w sieci informacji,
  • A – Authoritativeness (Autorytatywność) – nie potwierdzają autorytetu i eksperckiego statusu Twojej marki w danej branży,
  • T – Trustworthiness (Zaufanie) – nie wydają się wiarygodne i rzetelne.

Jeśli chcesz, aby pozycjonowanie AI Twojej strony przynosiło zadowalające rezultaty, zadbaj o to, by Twoje treści wpisywały się w wytyczne E-E-A-T.

Praktyczna porada: AI „lubi” treści, w których autor:

  • powołuje się na wiarygodne źródła,
  • zamieszcza sprawdzone statystyki,
  • przywołuje wartościowe cytaty, które wprowadzają eksperckie spojrzenie na dany temat,
  • pisze zrozumiałym językiem i dba o strukturę tekstu, która ułatwia jego przyswajanie.
  1. Twórz content spójny z tematyką Twojej strony – dbaj o topical authority

Aby narzędzia oparte o LLM mogły traktować Twoją stronę jako potencjalne źródło, nie możesz ich dezorientować. Powinny rozumieć, w czym jesteś ekspertem i o czym piszesz. Dlatego pamiętaj o tym, by na stronie publikować content związany z obszarem Twojej działalności. Pomoże to budować autorytet tematyczny Twojej witryny, który sprzyja uwzględnieniu w odpowiedziach AI.

Dowiedz się więcej na ten temat i zajrzyj do tekstu, w którym wyjaśniam, co to jest Topical Authority i jaki ma wpływ na SEO.

  1. Publikuj treści, które wnoszą rzeczywistą wartość dla Twoich odbiorców
  • Przeanalizuj problemy Twoich odbiorców i zapewnij im rozwiązania – zastanów się, czego realnie potrzebują Twoi potencjalni klienci. Sprawdź, z jakimi problemami się zmagają i adresuj do nich np. przydatne artykuły blogowe, w których precyzyjnie odpowiadasz na zadawane przez nich pytania.
  • Skorzystaj z informacji o Twojej grupie docelowej – przeanalizuj dane behawioralne, by tworzyć bardziej spersonalizowany, trafny content.
  • Nie wynajduj koła na nowo – jeśli dane zagadnienie jest wyczerpująco opracowane w wielu miejscach i nie masz zbyt wiele do dodania, nie trać na nie czasu. Zidentyfikuj inne problemy swoich odbiorców – takie, w przypadku których jest luka informacyjna, jaką możesz wypełnić swoim nowym, wartościowym contentem.
  • Aktualizuj content na stronie – użytkownicy i AI pragną świeżych treści, a Ty możesz nadać swoim tekstom drugie życie poprzez wzbogacenie o nowe informacje.
  1. Zadbaj o czytelną strukturę tekstu i stosuj wypunktowania / listy numerowane 

Dobry tekst pod pozycjonowanie w AI wymaga tego, by samo przeskanowanie go wzrokiem pozwalało wychwycić najważniejsze informacje. Jeśli bez wczytywania się, jesteś w stanie zrozumieć, o czym mówi jego treść i co jest w nim kluczowe, to ChatGPT czy wyszukiwarka AI też go zrozumieją. Jak osiągnąć taki efekt?

  • Pamiętaj o prawidłowej hierarchii nagłówków:
    • jeden nagłówek H1,
    • kilka nagłówków H2 dzielących tekst na główne sekcje,
    • niezbędna liczba H3 dzielących sekcje na podsekcje.
  • Trzymaj się zasady: jedna sekcja / podsekcja = jedna myśl przewodnia.
  • Nie twórz zbyt długich zdań i akapitów.
  • Wykorzystuj listy numerowane i wypunktowania – to rozwiązanie bardzo lubiane zarówno przez AI, jak i czytelników.

Encje, dane strukturalne i znaczniki schema – ułatw generative AI zrozumienie Twojej strony

Działania AI można porównać do pracy detektywa. Na starcie nie wie on nic o Twojej witrynie, ale dzięki poszlakom jest w stanie wytworzyć jej adekwatny obraz. Poszlakami w tym przypadku są encje – samodzielne jednostki semantyczne (słowa lub wyrażenia), które odnoszą się znaczeniowo do określonej koncepcji czy obiektu. Przykładowo, słowo „mazurek” może być:

  • określeniem opisującym konkretny rodzaj ciasta (encja),
  • pojęciem odnoszącym się do określonego rodzaju utworu muzycznego (encja),
  • częścią nazwy własnej „Mazurek Dąbrowskiego” (w takim wypadku „mazurek” to element encji „Mazurek Dąbrowskiego”).

To, czy dana fraza lub słowo jest encją, zależy więc od kontekstu. Narzędzia AI oparte na LLM nie tylko potrafią takie encje rozróżniać – one wykorzystują encje do interpretacji zapytań użytkowników oraz do tworzenia swoich odpowiedzi.

Właściwością encji jest to, że wchodzą we wzajemne relacje. Niektóre pary czy grupy encji występują ze sobą częściej niż inne. Co więcej, w obrębie takich kombinacji poszczególne encje mogą różnić się między sobą miejscem w hierarchii ważności. Narzędzia AI analizują te wszystkie czynniki, co pozwala im lepiej rozumieć zarówno treść przyswajanych stron, jak i zapytania (prompty). Dzięki temu są w stanie zapewniać odpowiedzi dopasowane do potrzeb użytkowników.

Dlaczego to wszystko jest ważne z perspektywy właściciela strony, którego interesuje pozycjonowanie AI?

  • Umiejętne stosowanie encji na stronie pozwala zrozumieć narzędziom AI, z czym należy kojarzyć daną witrynę, a także czego dotyczy konkretna opublikowana treść i z jaką intencją wyszukiwania należy ją powiązać. Dzięki nim skutecznie komunikujesz się z modelami językowymi, a one są bardziej skłonne Cię polecić – bo wiedzą co polecają i komu.
    • Przykład: jeśli na stronie znajdują się encje, takie jak np.: fotowoltaika, montaż paneli PV, inwertery hybrydowe, dobry instalator fotowoltaiki, to narzędzie oparte na LLM rozumie, że ta strona prawdopodobnie należy do specjalisty zajmującego się montażem instalacji fotowoltaicznych.
  • Zagospodarowanie powiązanych ze sobą encji w ramach tekstu sprzyja temu, by zapewnić użytkownikowi kompleksową odpowiedź na jego zapytanie.

Jednym z rozwiązań, które pomoże Ci wyeksponować encje i jasno wskazać AI oraz użytkownikom, czego dotyczy treść strony, są dane strukturalne, takie jak np. schema.org. W kontekście pozycjonowania AI na szczególną uwagę zasługują następujące znaczniki schema:

  • FAQ schema,
  • How-To schema,
  • Article schema,
  • Person schema,
  • Place schema,
  • Organization schema,
  • SameAs schema.

Praktyczna porada: stosuj na stronie głównej oraz podstronach ofertowych klarowne określenia, które jasno wskażą zarówno botowi, jak i użytkownikowi, czym zajmuje się Twoja firma. Enigmatyczne stwierdzenia, takie jak np. „Rozpocznij swoją podróż razem z nami!” (jeśli nie jesteś biurem podróży 🙂), mogą brzmieć zachęcająco, ale bez nadania im konkretnego kontekstu utrudnią zrozumienie tego, co oferujesz. A skoro bot nie będzie w stanie tego odkodować, to i nie poleci Cię później, gdy w narzędziu AI padnie pytanie o produkt lub usługę, która stanowi Twoją specjalność. Jeśli zależy Ci na precyzyjnym i zrozumiałym pod każdym względem komunikacie, to połącz konkret z przedstawieniem korzyści dla klienta, np. „Zamów profesjonalny montaż fotowoltaiki i obniż o 30% wydatki na energię!”.

Zadbaj o UX witryny i zaangażowanie użytkowników

Jeśli chcesz budować widoczność witryny w ChatGPT i innych narzędziach AI, musisz zatroszczyć się o to, by użytkownicy chcieli na niej przebywać i dzielili się swoimi pozytywnymi wrażeniami z innymi. Pomogą Ci w tym działania z zakresu SXO, czyli połączenie dobrych praktyk SEO z technikami stosowanymi w obszarze UX. 

Co powinieneś zrobić, by poprawić doświadczenia użytkowników i wykorzystać ich zaangażowanie do zwiększenia swoich szans na znalezienie się w odpowiedziach AI?

  • Popraw szybkość ładowania strony.
  • Zadbaj o czytelną architekturę witryny i odpowiednie linkowanie wewnętrzne.
  • Dopilnuj, by strona działała bez zarzutu na urządzeniach mobilnych.
  • Śledź fora ogólne (np. Reddit lub Quora) lub związane z Twoją branżą:
    • jeśli są na nich wątki, w których poruszany jest temat Twojej marki, to zaangażuj się i pomagaj w rozwiązaniu ewentualnych problemów lub wątpliwości,
    • jeśli na dane zapytania związane z Twoją branżą wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania zajmują wątki prowadzone na forach, dostarcz treści, w których rzeczowo omówisz dane zagadnienie i pomożesz w ten sposób użytkownikom,
      • w obu przypadkach budujesz swoją autentyczność i zaufanie do marki, a także pokazujesz AI, że jesteś ekspertem w swojej dziedzinie, którego warto polecić – kreujesz narrację o swojej firmie, zamiast się dać sobie ją narzucać.
  • zachęcaj użytkowników do dzielenia się swoimi opiniami, recenzjami i odczuciami względem Twojej marki, usługi lub produktu – zwiększa to Twoją szansę na pojawienie się w odpowiedziach narzędzi LLM, szczególnie gdy te wypowiedzi użytkowników będą w formie wygodnej do zacytowania.

Digital PR – czyli jak rozpoznawalność pomoże Ci wyświetlić się w ChatGPT

Narzędzia oparte o technologię LLM przetwarzają ogromne ilości danych, dlatego trzeba solidnie zapracować na ich uwagę. Pomagają w tym rozmaite działania z zakresu digital PR, które wspierają również link building oraz budowę eksperckiego statusu marki w sieci.

    • Bierz aktywny udział w wydarzeniach branżowych i pozyskuj linki zwrotne z materiałów reklamujących te eventy.
    • Wykorzystaj swoją fachową wiedzę, by wzbogacać treści publikacji, które ukazują się na stronach z dużym autorytetem. Pozwoli Ci to budować wizerunek eksperta, a niekiedy także pozyskać wartościowy link zwrotny – obie korzyści są cenne w kontekście pozycjonowania AI. Swoją cegiełkę do takiej branżowej publikacji możesz dołożyć m.in. poprzez:
  • udzielenie wywiadu lub przygotowanie wypowiedzi, która zostanie wykorzystana w artykule,
  • stworzenie np. autorskiego raportu opartego na twardych danych, na które będzie powoływać się specjalistyczny artykuł.
  • Publikuj artykuły gościnne i artykuły sponsorowane.
  • Twórz wartościowy content, który będzie chętnie udostępniany i pozwoli Ci pozyskać naturalnie linki zwrotne. Może on mieć formę np.: autorskiego badania czy infografiki.
  • Działaj aktywnie w mediach społecznościowych – w kontekście pozycjonowania w ChatGPT i innych narzędziach AI na szczególną uwagę zasługuje LinkedIn.
  • Publikuj komunikaty prasowe.
  • Jeśli Twoja marka jest naprawdę rozpoznawalna, możesz stworzyć jej stronę na Wikipedii. To jedno ze źródeł z silnym autorytetem, które jest chętnie uwzględniane przez AI. Aby ten pomysł mógł wypalić, Twoja firma nie musi być duża. Na jej stronie na Wikipedii musi być jednak coś, co rzeczywiście zainteresuje użytkowników – w innym wypadku lepiej zrezygnować z tego pomysłu.

Techniczne SEO – kluczowy aspekt dla sukcesu Twojej strony w narzędziach LLM

Techniczne SEO jest obszarem istotnym zarówno w kontekście pozycjonowania w AI, jak i w wyszukiwarce Google. Na które kwestie musisz szczególnie zwrócić uwagę, by Twoja strona mogła być przywoływana jako źródło w Perplexity AI czy ChatGPT?

  • Wyeliminowanie ewentualnych problemów z indeksowaniem.
  • Prawidłowa implementacja mapy strony XML i pliku robots.txt – należy zwrócić uwagę, czy nie ma w tym pliku żadnych blokad dostępu dla botów AI.
  • Minimalizacja czasu odpowiedzi serwera i wykonywania skryptów.
  • Prawidłowe wykorzystanie znaczników schema.

Jak monitorować ruch z chatbotów AI?

Dokładniejsze opisanie sposobów na śledzenie ruchu generowanego przez użytkowników chatbotów AI wymagałoby osobnego artykułu. W tym miejscu zaznaczę jedynie, że do monitorowania takiego ruchu można wykorzystać np. Google Analytics 4. Aby linki pojawiające się w odpowiedziach rozwiązań AI mogły być śledzone w GA4, należy dodawać do nich unikalne parametry UTM oraz ustawić odpowiednie filtry w tym narzędziu analitycznym.

Czym są Google AI Overviews (dawniej SGE)?

AI Overview to specjalny moduł w wynikach wyszukiwania Google, w którym wyświetla się wygenerowane z użyciem AI podsumowanie, będące kontekstową odpowiedzią na zapytanie użytkownika. To innowacyjne rozwiązanie było testowane już w 2023 roku (początkowo pod nazwą SGE – Search Generative Experience), a w maju 2024 roku zostało oficjalnie udostępnione do powszechnego w Stanach Zjednoczonych. Aktualnie Google AI Overview działa nie tylko w USA, ale także w ponad 100 innych krajach, w tym w Indiach czy Wielkiej Brytanii.

Czy moduł AI Overview jest już dostępny w Polsce?

Nie, na ten moment Google AI Overview nie jest dostępny ani w Polsce, ani w innych krajach Unii Europejskiej. Trudno przewidzieć, kiedy nastąpi wdrożenie tego rozwiązania, ponieważ problematyczne mogą okazać się unijne restrykcje prawne dotyczące sztucznej inteligencji.

Jak zoptymalizować stronę pod moduł AI Overview, który Google może wyświetlić użytkownikom?

AI Overviews wciąż są dość nową funkcjonalnością wyszukiwarki Google. Mimo to da się już wyciągać pierwsze wnioski dotyczące strategii działania, która może potencjalnie zwiększyć szansę strony na bycie źródłem w podsumowaniu AI na określone zapytania. Jak w takim razie zoptymalizować stronę pod AI Overview?

  1. Podążaj za wytycznymi Google

Zdaniem Google Search Central, do tego by strona była brana pod uwagę jako źródło w AI Overviews, wystarczy przestrzeganie wytycznych zawartych w dokumencie „Podstawowe zasady dotyczące wyszukiwarki Google” (Search Essentials)

  1. Śledź poczynania zagranicznych „konkurentów” oraz analizuj wyniki AI Overviews

Brak AI Overviews w Polsce, a w związku z tym rodzimego „materiału porównawczego”, nie oznacza, że Twoje działania muszą być oparte wyłącznie na domysłach. Możesz obrać sobie wirtualnego „konkurenta” np. z USA i wyselekcjonować frazy analogiczne do tych, na które pozycjonowałbyś się w Polsce. Kolejnym krokiem jest skorzystanie z narzędzia VPN, by móc zobaczyć, czy i jak prezentują się AI Overviews dla danych fraz.

Następnie należy przeanalizować, co wyróżnia strony (pod względem contentu, tematyki czy struktury tekstu), które znalazły się jako źródło w AIO. Punkty wspólne między nimi to wskazówki dotyczące tego, jakie czynniki sprzyjają uwzględnieniu przez Google przy tworzeniu podsumowania AI.

  1. Stosuj dobre praktyki SEO i zadbaj o doświadczenie użytkownika (UX)

Na pierwszy plan przy tym punkcie wysuwają się:

  • precyzyjne i zwięzłe odpowiadanie na pytania użytkowników (zgodnie z ich intencją),
  • stosowanie prostego języka i dbałość o czytelną strukturę treści,
  • regularne aktualizowanie treści,
  • kwestie związane z technicznym SEO, w tym np. ułatwienie wyszukiwarce Google zrozumienia, crawlingu i indeksacji stron w obrębie witryny.
  1. Wykorzystuj frazy informacyjne

Z branżowych analiz, takich jakAI Overview Trends: Insights from 5,000 HR and Workforce Management Keywords for SaaS” wykonana przez Flow Agency, wynika że AI Overviews często wyświetlają się dla fraz informacyjnych – np. „co to jest SEO” czy „jak pozycjonować stronę”. Jeśli chcesz, aby Twoja strona pojawiała się jako odnośnik w AI Overviews, rozważ tworzenie wysokiej jakości treści wyczerpujących dane tematy i zagospodarowujące właśnie tego typu słowa kluczowe.

Dlaczego warto dbać o widoczność strony w wynikach wyszukiwania AI?

Chatboty AI, takie jak ChatGPT, są postrzegane w marketingu już nie tylko jako sposób na automatyzację doboru słów kluczowych czy narzędzie do generowania tekstu czy optymalizacji treści, ale także jako jedno ze źródeł potencjalnego ruchu. Na razie w przypadku polskich stron nie jest on zbyt duży, na co wskazuje raport przygotowany przez Delante:  „AI stanowi już źródło 0,0082% globalnego ruchu online — i procent ten nadal rośnie [Raport]”. Należy jednak spodziewać się jego stopniowego wzrostu. To wszystko sprawia, że warto zastanowić się, jakie korzyści płyną z pozycjonowania AI.

  • Pozycjonowanie LLM pozwala docierać stronie do nowych użytkowników i zapewnić sobie kolejne źródło ruchu.
  • ChatGPT może w niedalekiej przyszłości stać się naprawdę istotnym sposobem na zdobywanie klientów. Warto więc już zawczasu zadbać o swoją widoczność w tym narzędziu. Spore zainteresowanie Polaków rozwiązaniami AI potwierdzają statystyki.
    • Z badaniaPOLACY O AI. Codzienność, nadzieje, obawy.”, wykonanego przez we wrześniu 2024 r. przez ogólnopolski panel badawczy Ariadna, Maison & Partners oraz ośrodek THINKTANK wynika m.in., że:
      • 42% Polaków deklaruje, że miało do czynienia z jakimkolwiek rozwiązaniem AI,
      • 25% Polaków korzystało z ChatGPT, przy czym aż 60% w grupie wiekowej 18-24 lata,
      • ChatGPT zajmuje drugie miejsce wśród narzędzi AI wykorzystywanych przez Polaków w życiu prywatnym (za Duolingo).
    • Dane z portalu Statista (ze stycznia 2024 r.) – „Distribution of traffic to ChatGPT website (chat.openai.com) in January 2024, by country” – wskazują, że nasz kraj miał udział wielkości 1,54% w ogólnym ruchu na stronie chat.openai.com (14 miejsce na świecie, aż 5 w Europie).
  • Działania podejmowane w ramach pozycjonowania LLM w dużej części pokrywają się z „klasycznym dobrym SEO”. Wspólnie przyczyniają się one zarówno do zwiększenia widoczności w narzędziach AI, jak i Google. Nie musisz więc przeznaczać osobno dużych kwot na pozycjonowanie w obu obszarach.

Czy rozwój generatywnej AI sprawił, że SEO się skończyło?

Informacje o końcu SEO są na ten moment zupełnie bezzasadne. Aktualnie GEO to zwyczajnie nowoczesne, dobre SEO, które wspierane jest dodatkowo przez m.in. działania z zakresu digital PR. O tym, że wysokie pozycje w wyszukiwarkach nadal mają kluczowe znaczenie, najlepiej świadczy kilka faktów.

  • Jak można się dowiedzieć z wyników badań „Comparison of LLM and SEO results”, którymi podzielił się Markus Tober z firmy SEMRush na swoim LinkedInie:
    • wyniki wyszukiwania w Perplexity AI pokrywają się w 46% z TOP10 Google, przy czym domeny na samym szczycie SERP Google pojawiają się w aż 72% wyników Perplexity AI – można zasugerować więc korelację, że im wyższa pozycja w rankingu Google, tym większa szansa na widoczność w Perplexity AI,
    • propozycje linków do określonej domeny w odpowiedziach jednej z wersji ChatGPT (4o z RAG) pokrywają się w 69% z TOP10 Bing i w 48% z TOP10 Google.
  • Z badania „What Drives Brand Mentions in AI Answers?” przeprowadzonego przez Seer Interactive wynika, między innymi, że między wzmiankami w narzędziach LLM, a pozycjami marek znajdującymi się na pierwszej stronie wyników wyszukiwania Google zachodzi silna korelacja na poziomie ok. 0.65 (w skali od -1 do 1).

Jeśli więc miałbym sformułować przepis na to, jak uwzględnić pozycjonowanie LLM w strategii SEO dla strony, to zwróciłbym uwagę na kilka podstawowych punktów.

  • Twórz ekspercki content, który odpowiada na realne pytania i intencje wyszukiwania użytkowników.
  • Wzbogacaj content o statystyki, cytowania, tabele i zdjęcia.
  • Optymalizuj treści pod względem struktury – stosuj odpowiednio nagłówki i wypunktowania.
  • Pisz konkretnie i prezentuj korzyści wynikające ze skorzystania z Twojej oferty – sprawisz tym, że AI będzie mogło Cię zrozumieć i polecić, a klient zainteresuje się Twoim produktem lub usługą. Jeśli potencjalni kupujący wchodzą na Twoją stronę, po czym mija chwila i nadal nie wiedzą, czym się zajmujesz, to sygnał, że jest ona nieczytelna i warto wdrożyć korekty.
  • Buduj swoją markę i dbaj o digital PR – bądź aktywny w social mediach, angażuj się w wydarzenia branżowe, miej swój wkład w wartościowe publikacje. Rozważ założenie strony na Wikipedii.
  • Angażuj użytkowników do dyskusji i dzielenia się opiniami – user-generated content, który można zacytować, jest doceniany przez AI.
  • Wykorzystuj konwersacyjne frazy long-tail i stosuj praktyki związane z semantycznym SEO.
  • Dbaj o techniczne SEO i warstwę UX strony oraz upewnij się, że boty AI mają do niej dostęp.
  • Stosuj znaczniki schema, by wyeksponować encje i ułatwić botom AI zrozumienie Twojej strony.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak budować widoczność swojej witryny w narzędziach i wyszukiwarkach AI oraz w Google? Zachęcam do zapisania się na moje konsultacje SEO!

Chcesz zwiększyć sprzedaż i widoczność swojej strony?

Przygotuję dla Ciebie skuteczną strategię pozycjonowania!

OSTATNIE WPISY:

Podobne wpisy
Jak nauczyć się pozycjonowania stron w 2025 roku? Polecane kursy SEO
19.02.2025
Jak nauczyć się pozycjonowania stron w 2025 roku? Polecane kursy SEO
19.02.2025
Pozycjonowanie stron B2B: co to jest? Elementy strategii SEO B2B
29.01.2025
Pozycjonowanie stron B2B: co to jest? Elementy strategii SEO B2B
29.01.2025
15 faktów i mitów na temat SEO z perspektywy pozycjonera
23.01.2025
15 faktów i mitów na temat SEO z perspektywy pozycjonera
23.01.2025