Pozycjonowanie Shoper

Skuteczne pozycjonowanie sklepu internetowego zbudowanego na platformie Shoper pozwoli Ci zwiększyć sprzedaż. Jak osiągnąć taki efekt? W swojej codziennej pracy regularnie spotykam się ze sklepami działającymi właśnie na tej platformie. Ich optymalizacja nie jest skomplikowana – Shoper jest atrakcyjnym rozwiązaniem dla przedsiębiorców między innymi dlatego, że można z niego swobodnie korzystać, nie mając doświadczenia technicznego. Z punktu widzenia SEO jest też dobrym wyborem, ponieważ ma darmową funkcję prowadzenia bloga firmowego, którego możesz wykorzystać do pozycjonowania long tail. To właśnie dlatego podpowiadam, jak wypozycjonować sklep na platformie Shoper i jak umiejętnie korzystać z jej zasobów.

Skuteczne pozycjonowanie sklepu internetowego zbudowanego na platformie Shoper pozwoli Ci zwiększyć sprzedaż. Jak osiągnąć taki efekt? W swojej codziennej pracy regularnie spotykam się ze sklepami działającymi właśnie na tej platformie. Ich optymalizacja nie jest skomplikowana – Shoper jest atrakcyjnym rozwiązaniem dla przedsiębiorców między innymi dlatego, że można z niego swobodnie korzystać, nie mając doświadczenia technicznego. Z punktu widzenia SEO jest też dobrym wyborem, ponieważ ma darmową funkcję prowadzenia bloga firmowego, którego możesz wykorzystać do pozycjonowania long tail. To właśnie dlatego podpowiadam, jak wypozycjonować sklep na platformie Shoper i jak umiejętnie korzystać z jej zasobów.

#wiecejnizseo

Do czego służy Shoper?

Shoper to popularne w Polsce oprogramowanie e-commerce, które umożliwia przedsiębiorcom tworzenie i zarządzanie sklepami internetowymi. To rozwiązanie typu SaaS (Software as a Service), dzięki czemu nie musisz instalować oprogramowania na swoim komputerze. Wystarczy Ci połączenie z internetem i przeglądarka, żeby kompleksowo zarządzać sprzedażą – od przyjmowania zamówień, poprzez ich wysyłkę, aż do rozliczenia księgowo-magazynowego.

I choć użytkownicy platformy Shoper nie mogą samodzielnie modyfikować kodu źródłowego i dostosowywać oprogramowania do własnych potrzeb, tak jak ma to miejsce w przypadku modelu open source, to platforma zapewnia przedsiębiorcom szereg możliwości – w zasadzie niezależnie od skali działalności. Jakie są zalety tego rozwiązania?

  • Dostęp do polskiej wersji językowej oprogramowania
  • Prosta integracja płatności online, w tym PayU, PayPal, BLIK, Google Pay oraz Apple Pay
  • Możliwość bezpłatnego przetestowania platformy przez 14 dni, zanim zdecydujesz się na jeden z pakietów w ramach subskrypcji
  • Intuicyjny w obsłudze panel administracyjny
  • Duża liczba nowoczesnych szablonów z możliwością ich edytowania
  • Możliwość dwustronnej integracji z Allegro
  • Brak konieczności posiadania wiedzy programistycznej
  • Regularne aktualizacje oprogramowania
  • Skalowalność, która pozwala łatwo dostosować sklep do rozwoju Twojej firmy

Dla kogo Shoper jest najlepszym rozwiązaniem?

Jest przynajmniej kilka grup, które szczególnie skorzystają z funkcjonalności, jakie zapewnia Shoper. To zresztą potwierdza popularność tego rozwiązania – na platformie działa ponad 30 000 sklepów internetowych. Kto w takim razie najbardziej skorzysta z narzędzia Shoper?

  • Właściciele małych i średnich sklepów internetowych – Shoper świetnie sprawdzi się w przypadku firm, które nie mają dużych zasobów na zakup skomplikowanych systemów e-commerce lub zatrudnienie specjalistów do ich obsługi
  • Osoby, które dopiero rozpoczynają działalność online – intuicyjny interfejs i nowoczesne szablony dostosowane do specyfiki różnych branż umożliwiają szybkie postawienie sklepu internetowego bez większego wysiłku i bez konieczności ogarniania kwestii technicznych
  • Firmy, które mają ograniczony budżet – Shoper proponuje konkurencyjne ceny w porównaniu do innych rozwiązań e-commerce (nawet najtańszy pakiet pozwala stworzyć rozbudowany sklep internetowy), a dodatkowo zapewnia możliwość bezpłatnego testowania platformy przez dwa tygodnie
  • Przedsiębiorcy, którzy szukają platformy dostosowanej do specyfiki polskiego rynku – Shoper umożliwia integrację z polskimi firmami kurierskimi, systemami płatności czy narzędziami marketingowymi
  • Osoby, które nie mają wiedzy technicznej i chcą się skupić na sprzedaży online – dzięki gotowym rozwiązaniom, takim jak hosting, certyfikaty SSL czy aktualizacje, przedsiębiorcy mogą skupić się na sprzedaży i marketingu, zamiast martwić się technicznymi aspektami prowadzenia sklepu
Cennik platformy Shoper z 31.12.2023 roku

Oczywiście Shoper ma swoje ograniczenia – jednym z nich jest z pewnością brak możliwości wprowadzania zmian w kodzie źródłowym. Dla wielu osób, szczególnie programistów, będzie to duża wada, ale w przypadku przedsiębiorców bez wiedzy technicznej nie będzie to większa przeszkoda. Nie każdemu zależy na zmianach w kodzie, które pozwalają dużo skuteczniej spersonalizować stronę sklepu – być może w tym momencie wolą się skupić na innych obszarach działalności.

Musisz jednak wiedzieć, że w porównaniu do konkurencji Shoper nie daje aż tak dużych możliwości w zakresie pozycjonowania. Nie oznacza to natomiast, że nie będziesz w stanie skutecznie zwiększyć widoczności sklepu internetowego postawionego na tej platformie. Możesz do tego wykorzystać między innymi dedykowane wtyczki SEO – pamiętaj, że sama platforma e-commerce nie determinuje wyników pozycjonowania. Sprawdź też: cennik pozycjonowania stron.

Czy wybór platformy e-commerce wpływa na pozycjonowanie?

Tak jak wspomniałem, nie wszystkie platformy e-commerce zapewniają takie same warunki do pozycjonowania. Wybór odpowiedniego systemu zarządzania treścią (CMS) i sklepem internetowym może wpłynąć na widoczność strony. Nie jest to jednak ani jedyny, ani kluczowy czynnik dla powodzenia strategii SEO – efekty zależą od tak wielu elementów, że trudno byłoby to sprowadzić do jednej, magicznej decyzji.

Czy to oznacza, że możesz postawić sklep na jakiejkolwiek platformie e-commerce? Tego zdecydowanie nie polecam – niektóre narzędzia są po prostu trudniejsze w obsłudze, utrudniają lub znacznie wydłużają działania SEO, nie są dostosowane do potrzeb użytkowników. Na co wobec tego musisz zwrócić uwagę, kiedy szukasz odpowiedniej platformy dla swojego sklepu internetowego?

  • Struktura adresów URL – niektóre platformy umożliwiają tworzenie czytelnych adresów URL, które są bardziej przyjazne zarówno dla użytkowników, jak i robotów Google’a. Inne mogą generować skomplikowane i długie URL-e, które nie są dobrym rozwiązaniem z punktu widzenia SEO. Oczywiście adresy da się później zmienić, ale to dodatkowe zadanie, którego można uniknąć.
  • Optymalizacja meta tagów – sprawdź, czy platforma e-commerce umożliwia łatwe dodawanie i modyfikowanie meta tagów (takich jak tytuł i krótki opis podstron, tagi ALT dla obrazów itp.), ponieważ są one fundamentalnym elementem SEO.
  • Responsywność – Google kładzie nacisk na mobilność stron, dlatego platformy e-commerce, które są responsywne i dobrze wyświetlają się na urządzeniach mobilnych, mają przewagę pod względem SEO.
  • Szybkość ładowania strony – jest jednym z kluczowych czynników rankingowych dla Google’a, ale też wpływa na jakość ruchu na stronie oraz konwersję. Im dłużej użytkownicy czekają na załadowanie się podstrony, tym większa szansa, że po prostu ją opuszczą i zrezygnują z zakupów w Twoim sklepie.
  • Optymalizacja obrazów – kompresja obrazów, dodawanie tagów ALT oraz wdrożenie lazy loading (leniwe ładowanie), czyli techniki, dzięki której w pierwszej kolejności ładują się zdjęcia i grafiki, które są aktualnie widoczne na Twoim ekranie. Dzięki temu poprawia się wydajność strony, a Ty nie odczuwasz frustracji długim ładowaniem się witryny.
  • Integracja z narzędziami SEO – niektóre platformy e-commerce oferują wbudowane narzędzia SEO lub umożliwiają integrację z popularnymi wtyczkami i narzędziami zewnętrznymi, co ułatwia optymalizację sklepu online. Bez tych narzędzi zarówno Twoje działania, jak i weryfikacja ich efektywności, będą utrudnione. 
  • Wsparcie dla danych strukturalnych – dane te pomagają robotom Google’a lepiej zrozumieć zawartość strony, co może poprawić widoczność sklepu w wynikach wyszukiwania, dlatego sprawdź, czy platforma e-commerce ułatwia ich wdrożenie.
  • SSL i bezpieczeństwo danych – obecność certyfikatu SSL z perspektywy Google’a świadczy o bezpieczeństwie strony, a to jest coś, co roboty doceniają szczególnie. Jest to więc istotny element SEO technicznego, którego wdrożenie platforma e-commerce powinna Ci ułatwić.

Czy Shoper sprzyja pozycjonowaniu?

Chociaż wielu programistów uważa, że Shoper nie do końca jest oprogramowaniem sprzyjającym pozycjonowaniu, ponieważ nie pozwala na wprowadzanie zmian w kodzie źródłowym, to jestem daleki od tego, by przekreślać możliwości, jakie zapewnia to narzędzie. Owszem, Shoper to nie WordPress, ale to nie jest tak, że polska platforma e-commerce nie jest SEO-friendly. W jaki sposób Shoper może być wsparciem dla pozycjonowania sklepu internetowego?

  • Monitoring zduplikowanych treści – Shoper zapewnia przedsiębiorcom narzędzia, które umożliwiają kontrolę powtarzających się treści, dzięki czemu możesz uniknąć problemów ze spadkiem widoczności czy wypracowanej wcześniej pozycji w bezpłatnych wynikach wyszukiwania.
  • Darmowa opcja prowadzenia firmowego bloga – możesz myśleć, że era blogów już minęła, ale to nieprawda. Konta w mediach społecznościowych są oczywiście ważne, ale Twoja obecność tam zależy od osób zarządzających tymi kanałami (a wystarczy spojrzeć na to, co się stało z Twitterem). Blog firmowy daje Ci niezależność, możliwość rozwinięcia interesujących Cię wątków, a co najważniejsze, pomaga zwiększyć widoczność sklepu, ponieważ to właśnie treści są jednym z filarów pozycjonowania.
  • Wsparcie dla przekierowań – dzięki temu Twoi potencjalni klienci zawsze będą trafiali na działającą podstronę, zamiast irytować się wyświetlającym się błędem.
  • Zapewnienie bezpieczeństwa danych – możliwość wdrożenia certyfikatu SSL pozwala dostosować sklep do aktualnych standardów bezpieczeństwa w sieci.
  • Integracja z narzędziami analitycznymi – dostęp do aktualnych danych na temat ruchu na stronie sklepu pozwoli Ci monitorować skuteczność działań SEO. Bez tego nie będziesz w stanie wprowadzać modyfikacji w strategii, ale też weryfikować efektywności działań agencji czy freelancera SEO.
  • Prosta optymalizacja opisów produktów, opisów kategorii i zdjęć – pozycjonowanie sklepu internetowego polega na dbałości o doświadczenie Twoich klientów, którzy korzystają ze strony. Niezbędna jest więc optymalizacja SEO tych elementów, z których Twoi klienci korzystają najczęściej. Platforma Shoper zapewnia intuicyjny panel administracyjny oraz edytor HTML, dzięki którym dostosujesz się zarówno do wytycznych Google’a, jak i oczekiwań użytkowników. 

Oprogramowanie Shoper zapewnia przedsiębiorcom wiele funkcji, które ułatwiają wdrożenie podstawowych zaleceń optymalizacyjnych – mówię o podstawowych zaleceniach, ponieważ są to fundamenty SEO, o czym przekonasz się, czytając pierwszy lepszy artykuł blogowy na ten temat. Bardziej zaawansowane działania będą wymagały od Ciebie czegoś więcej.

Shoper proponuje między innymi korzystanie z płatnej aplikacji SEO Plugin & Chat GPT, dzięki której:

  • stworzysz opisy kategorii i produktów z pomocą sztucznej inteligencji,
  • zapoznasz się z wynikami automatycznych, cyklicznych audytów SEO,
  • przeczytasz uproszczone podsumowanie danych z Google Analyticsa.

Aplikacja jest dostępna w ramach odnawianej co miesiąc subskrypcji, co oznaczałoby dla Ciebie dodatkowy koszt, a i tak w przypadku braku wiedzy na temat SEO, nie gwarantowałoby Ci większej widoczności sklepu.

Jakie możliwości pozycjonowania daje Shoper?

Zastanawiasz się, jak wypozycjonować sklep internetowy na platformie e-commerce Shoper? W oprogramowanie wbudowano wiele opcji konfiguracji witryny, które umożliwiają samodzielne działania SEO, ale również efektywną współpracę z agencją czy freelancerem. W jaki sposób możesz zadbać o optymalizację sklepu z pomocą oprogramowania Shoper?

1. Ustawienie meta tagów – meta title, meta description

Najważniejszymi meta tagami są meta title oraz meta description. Czym dokładnie są te tagi?

  • Meta title – jest to krótki tytuł podstrony, bardzo często tożsamy z nazwą produktu, kategorii lub tytułem artykułu. Powinien składać się maksymalnie z 60 znaków ze spacjami.
  • Meta description – nieco dłuższy opis podstrony, najczęściej zawierający wezwanie do działania (CTA). Powinien mieścić się maksymalnie w 150 znakach ze spacjami, co sprawi, że nie będzie skrócony nawet podczas przeglądania wyników wyszukiwania na smartfonie.

Dobrze napisane meta tagi przyciągają uwagę, co może pozytywnie przełożyć się na wskaźnik CTR (Click Through Rate, czyli współczynnik kliknięć). Co prawda meta description nie jest jednym z czynników rankingowych Google’a, ale brak jego konfiguracji nie wpłynie pozytywnie na widoczność sklepu.

Meta title
Meta description

W panelu administracyjnym Shopera możesz skonfigurować metatagi na dwa sposoby – uzupełnić je ręcznie lub pozostawić domyślne znaczniki w klamrach, np. {category_name}, które automatycznie zaciągną informacje znajdujące się w karcie produktu. Warto mieć jednak świadomość, że wdrożenie globalnego schematu meta tagów to rozwiązanie raczej dla dużych sklepów internetowych, ponieważ ręczne wprowadzanie opisów staje się w ich przypadku zbyt czasochłonne.

Ustawienia dotyczące meta tagów znajdziesz w sekcji: Przejdź do Ustawienia > Zaawansowane > SEO > Ustawienia podstawowe.

2. Przygotowanie Google Sitemap (mapa witryny)

Mapa witryny posiada wszystkie informacje na temat zawartości sklepu internetowego. Potrzebujesz jej, by roboty Google’a indeksowały i wyświetlały podstrony sklepu w bezpłatnych wynikach wyszukiwania. Mapa jest plikiem tekstowym, zwykle przygotowywanym w formacie XML (Extensible Markup Language), który musisz umieścić bezpośrednio na serwerze. To szczególnie ważny element optymalizacji SEO, ponieważ ułatwia pracę robotom Google’a – zwłaszcza w przypadku dużych sklepów internetowych, które mają ogromną liczbę podstron do zaindeksowania. Plik obsługuje maksymalnie 50 000 adresów URL, więc jeśli jest ich więcej, trzeba przygotować kilka osobnych map.

Mapę witryny pobierzesz w prosty sposób z poziomu zakładki Ustawienia > Zaawansowane > SEO > Google Sitemap. Następnie musisz ją dodać do Google Search Console.

3. Stworzenie pliku robots.txt

Plik tekstowy robots.txt informuje roboty Google’a, do których adresów URL w Twoim sklepie internetowym, mogą uzyskać dostęp. Plik jest w Shoperze skonfigurowany domyślnie tak, aby roboty nie indeksowały takich podstron jak rejestracja, koszyk czy panel klienta. Miej na uwadze, że platforma nie zapewnia wsparcia w zakresie samodzielnego wprowadzania zmian w pliku.

4. Optymalizacja produktów i kategorii

Shoper ułatwia optymalizację podstron, na których znajdują się kategorie produktów oraz poszczególne produkty z Twojego sklepu internetowego. W panelu administracyjnym możesz edytować:

  • tytuł podstrony,
  • meta description,
  • meta keywords,
  • adres URL,
  • opis produktu,
  • opis kategorii.

Treści możesz umieszczać w edytorze HTML, który umożliwia swobodną optymalizację contentu zgodnie z obowiązującymi zasadami SEO. W panelu znajdują się nawet wskazówki, które mogą nie być oczywiste dla osób bez doświadczenia – jedną z rzeczy, o której często się zapomina to podział opisu kategorii na sekcję górną i dolną tak, by produkty były widoczne bez zbędnego scrollowania strony.

5. Włączenie możliwości dodawania opinii

Mimo że wiele osób podchodzi z rezerwą do opinii w internecie, to duża liczba rzetelnych i autentycznych opinii jest dla Google’a potwierdzeniem popularności danej witryny. Co więcej, często to właśnie zadowoleni klienci stają się najlepszymi copywriterami sprzedażowymi – bo to, co piszą, wynika z ich doświadczenia z produktem, a nie wyobrażenia na temat tego doświadczenia.

źródło: https://www.ministerstwodobregomydla.pl/chalwa-peeling-maseczka-do-twarzy

Tak więc mimo tego często deklarowanego braku zaufania do opinii, które można znaleźć w sieci, aż 88% konsumentów ufa opiniom innych użytkowników w takim samym stopniu jak osobistym rekomendacjom. Oczywiście nie wszystkim opiniom – te przesadzone, lukrowane i przypominające tekst sztucznej inteligencji nikogo nie zachęcą do zakupy, ale te autentyczne i szczere mogą przekonać tych, którzy się wahają. Dlaczego? Pozwalają ograniczyć ryzyko nietrafionego zakupu i zaoszczędzić czas, który trzeba byłoby poświęcić na przykład na zwrot produktu.

źródło: https://serowar.pl/

Żeby jednak skorzystać z potencjału opinii, musisz włączyć możliwość dodawania opinii na temat Twoich produktów przez klientów. W Shoperze zrobisz to w zakładce Wygląd i treści > Wygląd sklepu > Obecny szablon graficzny > Szczegóły produktu > Inne > Opinie.

6. Optymalizacja bloga

Każdy sklep internetowy, który działa na platformie Shoper, może korzystać z modułu bloga wbudowanego w oprogramowanie. Dodatkowe ustawienia w module mają na celu wsparcie pozycjonowania – możesz między innymi określić strukturę domyślnego formatu URL dla wpisów blogowych, aktywować sekcję komentarzy i opinii, oraz utworzyć kategorie wpisów, które pozwolą Ci uporządkować artykuły. Dodatkowo każdy wpis na blogu ma przyporządkowaną zakładkę Pozycjonowanie, w której określisz tytuł strony, meta description oraz strukturę adresu URL.

To jedna z ważniejszych funkcjonalności platformy Shoper z punktu widzenia pozycjonowania. Dlaczego? Blog jest idealną przestrzenią do dzielenia się wartościowymi treściami, a te szczególnie doceniają roboty Google’a. Merytoryczne wpisy pomogą Ci zwiększyć widoczność sklepu i dotrzeć do nowych, potencjalnych klientów. W artykułach możesz dzielić się wiedzą na temat swoich produktów, co szczególnie przydaje się w przypadku mniej znanych branż. Dobrym przykładem jest sklep serowar.pl, który oferuje zaopatrzenie między innymi dla domowych miłośników serowarstwa. Jeśli jesteś osobą początkującą, z pewnością skorzystasz z darmowych porad serowarskich, prawda?

źródło: https://serowar.pl/pl/n/category/Porady-serowarskie/2

Moduł bloga na platformie Shoper pozwoli Ci też wdrożyć strategię pozycjonowania long tail. Rozbudowane zapytania, które składają się z kilku wyrazów, są mniej konkurencyjne niż frazy ogólne, ale charakteryzują się lepszą konwersją. Dlaczego? Są precyzyjne – odpowiadają na realne potrzeby użytkowników. Frazy długiego ogona wymagają jednak dogłębnego omówienia danego tematu tak, by zaspokoić oczekiwania osób czytających artykuł. Czy warto poświęcić na to czas? Taka strategia pozycjonowania na platformie Shoper wymaga mniejszych nakładów finansowych, ponieważ konkurencja jest mniejsza, a to oznacza szybsze efekty. Sprawdź więcej informacji odnośnie optymalizacji konwersji.

źródło: https://yourkaya.pl/blogs/you-know

7. Dodatkowe podstrony informacyjne

Panel administracyjny Twojego sklepu internetowego postawionego na platformie Shoper umożliwia tworzenie dodatkowych podstron. Dzięki temu możesz zoptymalizować stronę „O nas” lub „O firmie” i podzielić się historią, która stoi za Waszym biznesem. Nie chodzi jednak o to, by pisać, że wasza oferta jest dostosowana do indywidualnych potrzeb klienta, bo to co najwyżej wywoła pobłażliwy uśmiech na twarzy czytelników. Bardziej chodzi o to, by pokazać, jaki problem pojawił się na Waszej drodze i w jaki sposób doprowadziło Was to do tego, że dzisiaj prowadzicie sklep internetowy.

źródło: https://nancyakcesoria.pl/pl/i/O-mnie/17

Jak utworzyć dodatkową podstronę z poziomu panelu administracyjnego Shopera? Przejdź do zakładki Wygląd i treści, a następnie do sekcji Strony informacyjne. Edytor HTML pomoże Ci dodać elementy, które wspierają pozycjonowanie, czyli meta tagi.

8. Optymalizacja nagłówków Hx

Nagłówek H1 jest jednym z kluczowych elementów struktury HTML, który wpływa na efekty pozycjonowania. To pierwszy poziom w hierarchii nagłówków na stronie sklepu internetowego – każda podstrona może mieć tylko jeden nagłówek H1. Jest to w zasadzie tytuł strony, dlatego powinien jak najlepiej oddawać jej zawartość, a przy okazji zawierać frazy kluczowe istotne z punktu widzenia sprzedaży. Nagłówki pomagają robotom Google’a zrozumieć, co znajduje się na stronie, natomiast Twoim klientom upewnić się, że dobrze trafili. Sam nagłówek H1 jest zresztą jednym z czynników rankingowych, dlatego tym bardziej warto zadbać o optymalizację tego elementu.

W oprogramowaniu Shoper na karcie produktu domyślnie nagłówkiem H1 jest nazwa produktu oraz nazwa kategorii. Twórcy narzędzia sugerują pozostać przy tym rozwiązaniu, natomiast treść opisu produktu, opisu kategorii czy wpisu blogowego uzupełnić o nagłówki H2 i H3, co umożliwia edytor HTML. To dobra informacja – możesz samodzielnie optymalizować nagłówki niższego rzędu, które również są istotne z punktu widzenia SEO. Dlaczego nie warto majstrować przy nagłówkach H1? Tym sposobem ryzykujesz utratę gwarancji i wsparcia technicznego ze strony Shopera.

9. Optymalizacja atrybutów ALT dla zdjęć

Materiały wizualne to niezbędny element każdego sklepu internetowego – również tego postawionego na platformie Shoper. Samo dodawanie i edycja zdjęć w tym narzędziu jest proste. Wystarczy, że wejdziesz w zakładkę Obsługa sklepu, a następnie w stronę produktu i wybierzesz opcję Edycja oraz Galeria. Shoper umożliwia również optymalizację zdjęć pod SEO, czyli dodawanie atrybutów ALT.

Są to alternatywne opisy zdjęć, które pojawiają się wyłącznie wtedy, gdy zdjęcia się nie ładują – mimo tego jest to element, o którym nie możesz zapomnieć, jeśli chcesz zadbać o pozycjonowanie sklepu działającego na oprogramowaniu Shoper. W atrybutach ALT musisz umieścić frazy kluczowe powiązane z daną podstroną, ponieważ jest to jeden z czynników rankingowych Google’a.

W Shoperze atrybuty ALT generują się automatycznie na podstawie nazw produktów. Możesz jednak zmienić alternatywny opis zdjęcia, wchodząc w galerię z poziomu edycji produktu. Wystarczy, że klikniesz ikonę, która pojawi się na dole po lewej stronie, przy wszystkich zdjęciach danego produktu.

Trudniej będzie Ci zmienić atrybut ALT logo sklepu, ale nie jest to niemożliwe. Wymaga to jednak samodzielnych zmian w strukturze kodu, bo nie da się tego zrobić z poziomu ustawień w panelu administracyjnym Shopera.

10. Dostęp do szablonów w technologii RWD

RWD (Responsive Web Design) to technologia projektowania responsywnych stron internetowych, dzięki której automatycznie dostosowują się do rozdzielczości ekranu urządzenia, z którego aktualnie korzysta użytkownik. To sprawia, że użytkownicy mogą swobodnie przeglądać witryny niezależnie od tego, z jakiego urządzenia mobilnego korzystają i jaką rozdzielczość ma dany ekran. Oprogramowanie Shoper zapewnia dostęp do szablonów sklepów internetowych zaprojektowanych właśnie w technologii RWD.

Dlaczego jest to takie ważne? Od marca 2021 roku Google indeksuje wyłącznie witryny, które posiadają wersję mobilną lub powstały w technologii RWD. Oznacza to, że inne strony internetowe nie będą wyświetlane w organicznych wynikach wyszukiwania. Responsywność jest dla Google’a priorytetem, co wynika między innymi z tego, że częściej użytkownicy korzystają z wyszukiwarki na urządzeniach mobilnych i udział tych użytkowników w rynku tylko się zwiększa.

11. Ustawienie certyfikatu SSL

Certyfikat SSL (Secure Sockets Layer) to dzisiaj w zasadzie obowiązkowy element bezpieczeństwa. Protokół zabezpiecza transfer danych między przeglądarką użytkownika a odwiedzaną witryną, na przykład sklepem internetowym. Logo kłódki oraz protokół https (Hypertext Transfer Protocol Secure) świadczą o zaszyfrowaniu wszystkich danych na stronie. Zwiększa to zaufanie do witryny zarówno z punktu widzenia użytkowników (a więc i Twoich potencjalnych klientów), jak i robotów Google’a.

Jak wygląda możliwość ustawienia certyfikatu SSL dla sklepów internetowych postawionych na Shoperze? Jeśli masz własną domenę, to niestety musisz certyfikat wykupić. Na szczęście jego instalacją zajmuje się dział, który realizuje tę usługę, więc przynajmniej nie musisz poświęcać na to swojego czasu. Sklepy postawione na Shoperze, które działają w domenie technicznej shoparena, są objęte certyfikatem SSL domyślnie.

Niezależnie od tego, w której sytuacji się znajdujesz, musisz wdrożyć certyfikat SSL, ponieważ bez niego nie będziesz w stanie skutecznie wypozycjonować swojego sklepu internetowego.

12. Ustawienie przekierowań 301

Ustawianie przekierowań 301 na platformie Shoper jest proste, co sprzyja pozycjonowaniu. Wystarczy, że wejdziesz w zakładkę Ustawienia > Przekierowania > Zaawansowane. Tam przekierujesz ruch na nową, wskazaną przez Ciebie podstronę. Przekierowania możesz ustawić również na stronach w innych wersjach językowych.

Tym sposobem dasz robotom Google’a znać, że dana podstrona jest dostępna pod innym adresem URL, ale też poprawisz doświadczenie swoich klientów buszujących po Twoim sklepie. Przekierowania 301 pozwalają uniknąć duplikacji treści, która negatywnie wpływa na pozycjonowanie strony internetowej na Shoperze. Pomagają też przenieść adres URL na stałe, nie tracąc przy tym mocy strony.

13. Integracja z narzędziami Google’a

Choć sama integracja z narzędziami Google’a nie wpływa na pozycjonowanie sklepu postawionego na Shoperze, to w oczywisty sposób jest z nim powiązana. Trudno mi sobie wyobrazić skuteczną strategię SEO bez dostępu do takich narzędzi jak Google Analytics czy Google Search Console. Na szczęście oprogramowanie Shoper umożliwia integrację z usługami Google’a:

  • Google Search Console,
  • Google Analytics,
  • Google Merchant Center,
  • Google Customer Reviews.

Platforma umożliwia również weryfikację własności witryny w Google. Dzięki tym wszystkim integracjom będzie Ci łatwiej monitorować efekty pozycjonowania sklepu na Shoperze oraz modyfikować strategię w zależności od zapotrzebowania.

14. Obsługa mikrodanych rich snippets i schema.org

Shoper wdrożył znaczniki danych strukturalnych i adnotacji Google schema.org – to zmiana, ponieważ jeszcze kilka lat temu wdrożenie danych strukturalnych było niemożliwe na tej platformie e-commerce. Dlaczego ich potrzebujesz? Dane strukturalne umożliwiają Google’owi odczytywanie mikrodanych ze strony Twojego sklepu internetowego i pobierać dane produktów bezpośrednio z Twojego pliku HTML strony.

15. Wdrożenie kanonicznego adresu URL (canonical)

Shoper zapewnia również obecność tagu kanonicznego, co sprawia, że dla Google adres URL będzie widoczny tylko w jednej postaci – bez względu na to, jakby byłby wybrany widok przez użytkownika. 

To ważne, ponieważ jeśli jedną stronę można otworzyć przy użyciu wielu adresów URL, lub masz stronę w wersji mobilnej i desktopowej, to dla robotów Google’a będą to duplikaty. Brak kanonicznego adresu URL sprawi, że Google wszystkie te strony będzie traktowało równorzędnie, a to może negatywnie wpłynąć na efekty pozycjonowania Twojego sklepu internetowego na Shoperze.

Na czym polega pozycjonowanie sklepu internetowego?

Optymalizacja sklepu internetowego może pozytywnie wpłynąć na wysokość Twoich przychodów. Podejrzewam zresztą, że nie muszę Cię przekonywać, że obecność w TOP 3 w bezpłatnych wynikach wyszukiwania zwiększa szansę na dotarcie do kolejnych klientów. Na czym tak naprawdę polega pozycjonowanie sklepu internetowego postawionego na platformie Shoper?

1. Analiza fraz kluczowych

Jeśli chcesz wypozycjonować sklep internetowy na Shoperze, nie możesz pominąć analizy słów kluczowych. Bez tego wszelkie dalsze działania SEO nie będą miały po prostu sensu – brak analizy oznacza zbyt duże ryzyko przepalonego budżetu i… brak widoczności Twojego sklepu w bezpłatnych wynikach wyszukiwania.

Po co Ci taka analiza? Dzięki niej zidentyfikujesz słowa kluczowe, które Twoi klienci wpisują w Google’a zamiast próbować pozycjonować sklep na frazy, które wydają Ci się odpowiednie. Twarde dane są bezlitosne – w tej kwestii naprawdę nie warto bazować na swoich intuicjach i przypuszczeniach, bo można się tylko rozczarować (ewentualnie mieć trochę szczęścia, ale… to będzie tylko szczęście).

Najlepiej zrobisz, jeśli dobierzesz słowa kluczowe, korzystając z profesjonalnych narzędzi. Na rynku są dostępne zarówno narzędzia darmowe, jak i płatne – te drugie, jak możesz się domyślić, zapewniają dostęp do większej liczby danych. Jeśli nie masz obecnie zasobów na taką inwestycję, bezpłatne narzędzia wystarczą, by zrobić sensowną analizę słów kluczowych. Możesz też do tego wykorzystać sztuczną inteligencję. Jakie frazy mają najlepszy potencjał sprzedażowy, szczególnie jeśli prowadzisz mały lub średni sklep internetowy?

Źródło: Chat GPT

Używaj fraz long tail, czyli rozbudowanych wyrażeń, które składają się z kilku wyrazów, takich jak na przykład:

  • jak pozycjonować sklep internetowy,
  • satynowa różowa sukienka na wesele z odkrytymi plecami,
  • jaka magnezja w proszku najlepsza,
  • tatuaże zmywalne dla dzieci,
  • ceramiczny kubek do kawy z pokrywką.

Dlaczego lepiej skupić się na pozycjonowaniu long tail niż na wykorzystaniu fraz ogólnych takich jak sukienka, tatuaż czy kubek? Dłuższe zapytania mają mniejszą konkurencję, dzięki czemu możesz szybciej zwiększyć widoczność sklepu. Nie muszę zresztą przekonywać Cię magicznymi danymi, że wejście do TOP 10 na frazę sukienka jest niemal niemożliwe – większość miejsc zajmują duże marki odzieżowe i marketplace’y. Z kolei fraza satynowa różowa sukienka na wesele z odkrytymi plecami ma dużo mniej wyszukiwań, co daje Ci większe szanse na poprawę pozycji w bezpłatnych wynikach wyszukiwania oraz wyższą konwersję.

Warto się skupić na frazach long tail również dlatego, że rośnie popularność wyszukiwań głosowych. Głównie potwierdzają to dane z rynku amerykańskiego, ale należy założyć, że prędzej czy później trend dotrze także do Polski. Słowa kluczowe długiego ogona dużo bardziej przypominają język mówiony – są naturalniejsze i intuicyjne dla użytkowników.

źródło: Semstorm

2. Regularna analiza ruchu w sklepie

Jeśli chcesz mieć pewność, że pozycjonowanie sklepu internetowego pozwala Ci realizować Twoje cele biznesowe, to musisz regularnie monitorować to, co się dzieje w narzędziach analitycznych. Analiza ruchu na Shoperze nie różni się od analizy witryny postawionej na innym CMS-ie, ponieważ platforma umożliwia integrację z takimi narzędziami jak Google Analytics czy Google Search Console.

Analityka pozwala sprawdzić efektywność pozycjonowania, czyli krótko mówiąc, zweryfikować, czy przypadkiem nie przepalasz właśnie budżetu. Dzięki temu nie tylko dowiesz się, czy dana strategia SEO zmierza we właściwym kierunku, ale również ograniczasz ryzyko błędów i znajdujesz obszary, które wymagają dalszej optymalizacji.

3. Rozbudowa treści, w tym opisów kategorii i produktów

Treści są jednym z filarów pozycjonowania sklepów internetowych, a podstrony kategorii i produktów to doskonała przestrzeń do zagospodarowania pod tym kątem. Oprócz tego możesz na Shoperze uruchomić bloga firmowego i tam również umieszczać wartościowy, dobrze zoptymalizowany pod SEO content.

Tylko po co to robić? Oczywiście mógłbym powiedzieć, że chodzi o większą widoczność, ale byłoby to z mojej strony spłycenie tematu treści na stronach internetowych. Domyślam się, że nie przepadasz za tekstami tworzonymi wyłącznie pod SEO (z historią potrawy z XV wieku zamiast przepisem na Twój ulubiony makaron). Ja również, ale nie o takich treściach myślę, kiedy zachęcam Cię do ich rozbudowy.

Google docenia witryny, które stawiają na merytoryczne, wartościowe, oparte na doświadczeniu i pogłębione treści. Nie chodzi więc o to, by natrzaskać kilka tysięcy znaków ze spacjami i przeładować je frazami kluczowymi. Nie chodzi też o to, by lać wodę. To właśnie dlatego najlepiej sprawdzają się teksty, które mówią o tym, co interesuje Twoich klientów. Wiele osób zapisuje więc powtarzające się zapytania, które trafiają do działów sprzedaży czy obsługi klienta. Dzięki temu tworzy się baza tematów na artykuły blogowe.

W przypadku sklepów internetowych ważne są jednak nie tylko wpisy na bloga, ale również opisy kategorii i produktów, bo to te podstrony są trzonem witryny. W opisach powinny się znaleźć informacje istotne z punktu widzenia klienta, a więc jasna wskazówka, co oferujesz i dlaczego warto z tych produktów skorzystać. Boisz się, że Twoje opisy będą nudne? Nie muszą takie być – naprawdę da się połączyć kreatywną treść z frazami kluczowymi.

źródło: Ministerstwo Dobrego Mydła

Dlaczego warto zainwestować czas i pieniądze w rozbudowę treści w sklepie internetowym na Shoperze?

  • Zwiększasz zaufanie klientów do sklepu – wartościowe treści budują Twój autorytet, a ten przekłada się na wizerunek Twojego sklepu.
  • Docierasz do nowych, potencjalnych klientów, którzy albo jeszcze nie wiedzą zbyt wiele o Twoim produkcie, albo szukają wiedzy na temat tego, w jaki sposób jeszcze mogą z niego skorzystać.
  • Poprawiasz ruch na stronie, a jeśli wykorzystujesz do tego potencjał sprzedażowy fraz długiego ogona, to możesz również zwiększyć konwersję.
  • Tworzysz przestrzeń do budowania linkowania wewnętrznego oraz pozyskiwania wartościowych linków zewnętrznych, co jest kolejnym ważnym elementem pozycjonowania e-commerce.
  • Przygotowujesz materiał do dalszych publikacji, na przykład w mediach społecznościowych – nie musisz za każdym razem tworzyć contentu od zera, możesz z niego korzystać wielokrotnie, dostosowując treść do kanału komunikacji z klientami.
  • Budujesz listę mailingową, którą możesz wykorzystać później do newsletterów, informowania klientów o nadchodzących promocjach, nowych produktach czy programie lojalnościowym.

Masz ograniczony budżet na działania SEO i martwisz się, że nie będziesz w stanie rozbudować treści w sklepie online na Shoperze? Poświęć go na kluczowe sprzedażowo kategorie oraz kilka pogłębionych artykułów blogowych, zamiast tworzyć niskiej jakości teksty.

Źródło: Monika Kamińska

4. Linkowanie wewnętrzne i zewnętrzne

Linkowanie wewnętrzne ułatwia poruszanie się po sklepie, wydłuża średni czas spędzony na stronie, ułatwia jej indeksację przez Google’a oraz pomaga uniknąć kanibalizacji, która negatywnie wpływa na pozycjonowanie. Linki wewnętrzne to inaczej hiperłącza, które prowadzą do innych podstron w obrębie sklepu internetowego postawionego na Shoperze, np. z artykułu blogowego do danej kategorii lub bezpośrednio do produktu. 

Linkowanie wewnętrzne nie wymaga od Ciebie dodatkowych kosztów, więc możesz je wdrożyć w zasadzie od ręki. Nie należy jednak przesadzać z ich liczbą w obrębie jednego tekstu, a ich treść powinna być czytelna – to znaczy, że musisz unikać takich sformułowań jak tutaj czy kliknij. Zadbaj o to, by do każdej podstrony prowadziły linki tak, by uniknąć orphan pages.

Linki zewnętrzne to natomiast hiperłącza, które znajdują się na innych stronach i prowadzą do Twojego sklepu internetowego. Niestety wiele osób nie dba o pozyskiwanie linków z innych witryn, co spowalnia pozycjonowanie strony. Najlepiej jeśli witryna:

  • jest powiązana tematycznie z działalnością Twojego sklepu,
  • ma dużą liczbę wejść, co świadczy o jej popularności.

Dzięki linkowaniu zewnętrznemu Google upewnia się, że Twój sklep online na Shoperze jest wiarygodny, a treści, które tam publikujesz, są wartościowe. Linki możesz pozyskiwać bezpłatnie lub przeznaczając na to dodatkowy budżet. W jaki sposób?

  • Bezpłatnie – poprzez dodanie Twojego sklepu internetowego do bezpłatnych katalogów firm lub współprace z innymi firmami (możesz przygotować gościnny wpis blogowy, który pojawi się na innej stronie i będzie zawierał link do Twojego sklepu).
  • Płatnie – poprzez wykupienie artykułów sponsorowanych, na przykład na WhitePressie. Wykupując linki zewnętrzne, zwróć jednak uwagę na zakres tematyczny witryny, domain rate (DR), czyli parametr, który opisuje jakość domeny, miejsce publikacji linku (im bliżej strony głównej, tym lepiej), oraz sprawdź, skąd pozyskuje linki Twoja konkurencja. 

Linki prowadzące do Twojej strony możesz analizować w takich narzędziach jak Google Search Console, Senuto czy Ahrefs.

5. Proste, czytelne adresy URL

Shoper domyślnie dba o strukturę linków dla wpisów blogowych i kategorii wpisów, a także produktów i kategorii produktów. Oznacza to, że zapewnia proste, czytelne adresy URL, które wynikają z logicznej struktury tematycznej Twojego sklepu. Dobrze jest, jeśli adres URL zawiera frazę kluczową, dlatego warto o to zadbać, projektując nagłówki H1 artykułów blogowych.

źródło: Google

Dlaczego jest to takie ważne? Nieprzyjazne w odbiorze, zbyt długie adresy URL są rzadziej udostępniane przez użytkowników, ale mają też niższy CTR, ponieważ użytkownicy niechętnie wchodzą na takie podstrony. Nic zresztą dziwnego – przypadkowy ciąg liter i liczb jest mało zachęcający, i raczej budzi wątpliwości niż zaufanie. Nie używaj też znaków specjalnych, które dodatkowo utrudnią przekaz.

6. Szybkość ładowania podstron

Szybkość ładowania strony jest jednym z czynników rankingowych, dlatego musisz jej poświęcić szczególną uwagę. Pozycjonowanie sklepu na Shoperze nie powiedzie się, jeśli podstrony i zdjęcia produktów będą ładowały się zbyt długo. Dlaczego? Po pierwsze, Google nie docenia witryn, które mają problem z prędkością działania. Po drugie, Twoi potencjalni klienci będą poirytowani, kiedy nie będą w stanie szybko wejść na stronę sklepu i po prostu zrezygnują z zakupów – pójdą do konkurencji, która nie ma tego problemu.

Jest to zresztą element user experience (UX), czyli doświadczenia użytkownika, które jest kluczowe dla zwiększenia wskaźnika konwersji. Jak poprawić szybkość ładowania strony?

  • Sprawdź, jak obecnie wygląda prędkość ładowania strony, na przykład za pomocą bezpłatnego narzędzia Google’a, Page Speed Insights.
  • Zadbaj o optymalizację obrazów – zdjęcia o zbyt dużym rozmiarze będą spowalniały Twoją stronę. Musisz znaleźć kompromis między jakością grafik a ich rozmiarem tak, by nie przeciążały witryny, ale nie były też rozpikselowane.
  • Zmniejsz liczbę elementów na stronie, jeśli jest ich zbyt wiele – czasami problemem może być zbyt duża liczba reklam, nawet jeśli nie masz zbyt wielu własnych grafik na stronie.
Źródło: PageSpeed Insights

Elementów pozycjonowania jest oczywiście znacznie więcej. Jednym z nich jest SXO, czyli połączenie SEO i UX, które wzmacnia klasyczne działania SEO. O co chodzi? To między innymi dbałość o to, by użytkownicy bez problemu byli w stanie znaleźć w sklepie online dokładnie to, czego szukają – żeby nie zastanawiali się, gdzie kliknąć, co wpisać i jak się zarejestrować. Dobrze przemyślana nawigacja, a więc menu główne i boczne, oraz breadcrumbs, ułatwią Twoim klientom poruszanie się po stronie. Podobnie zadziała wprowadzenie sensownego podziału produktów na kategorie w panelu administracyjnym w Shoperze.

źródło: cosibella.pl

Zadbaj również o Call to Action (CTA), czyli wezwanie do działania, dzięki któremu Twoi klienci będą wiedzieli, czego od nich oczekujesz w danym momencie, na przykład uzupełnienia formularza kontaktowego lub zapisania się do newslettera. Przycisk powinien być dobrze widoczny, mieć odpowiednio duży rozmiar (tak, by bez problemu można było w niego trafić na przykład na urządzeniu mobilnym) oraz stwórz jednoznaczny komunikat, dzięki któremu użytkownik nie będzie mieć wątpliwości, co się za chwilę wydarzy.

źródło: kasazawiedze.pl

Dobrą praktyką jest wykorzystanie czasowników dynamicznych w pierwszej osobie, co sprawia, że CTA staje się spersonalizowane i jeszcze bardziej zachęca do aktywności. Pamiętaj też, że CTA nie może być zbyt długie – to musi być zwięzły komunikat, który będzie się też dobrze prezentować wizualnie na przycisku.

Czy warto postawić sklep internetowy na Shoperze?

Shoper jest polską platformą e-commerce, co na pewno dla części osób może być wystarczającym argumentem, by zainwestować właśnie w to rozwiązanie. Bez wątpienia jest to odpowiednie narzędzie dla początkujących właścicieli sklepów internetowych – zarówno ze względu na przejrzysty interfejs, jak i regularne promocje, które pozwalają skorzystać z platformy w naprawdę atrakcyjnej cenie (żeby nie być gołosłownym, dodam, że w sierpniu 2023 roku najpopularniejszy pakiet Standard jest dostępny w cenie 25 złotych netto miesięcznie). 

Zaletą tego rozwiązania jest też możliwość szybkiego postawienia sklepu internetowego – nie musisz mieć zaawansowanej wiedzy technicznej, by ruszyć z działalnością online. Regularne aktualizacje, integracje z narzędziami i Allegro, czy wsparcie pomocy technicznej sprawiają, że warto wziąć pod uwagę inwestycję w comiesięczny abonament. Musisz mieć jednak świadomość, że Shoper nie ułatwia wdrażania nowych i bardziej zaawansowanych funkcjonalności, ale też nie jest najbardziej SEO friendly platformą e-commerce dostępną na rynku. Myślę, że pod tym względem konkurencja może zaoferować Ci znacznie więcej – szczególnie jeśli planujesz rozwój swojej działalności online. Masz wątpliwości? Zapraszam na konsultacje SEO.